301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Aralık 2019 - Cumartesi 11:19 Bu haber 539 kez okundu
 
ÇEKEREK'TEN ODTÜ'YE NASIL GİDİLİR?
Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof.Dr. Mustafa BÖYÜKATA tarafından ilçemizde 'Çekerek'ten ODTÜ'ye Nasıl Gidilir?' konulu seminer verildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğinde Böyükata, ilk önce Sarıköy Hasan Çakan İlk/Ortaokulu ve Cumhuriyet İlk/Ortaokulu'nda öğrenci ve velilerle bir araya geldi. Daha sonra ise İlçemiz de 12. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak motivasyon arttırıcı eğitim vererek, kendine güven duymanın, başarmanın ilk basamağı olduğunu vurguladı. Akşam programında ilçemize atanan Aday Öğretmenlerle bir araya gelerek söyleşilerine devam etti.
Eğitim Haberi


          Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata 23 Aralık 2019 Pazartesi günü Çekerek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün daveti üzerine, ilçeye bağlık köy ve ilçe merkezindeki okullardan bazılarında, eğitim gören farklı kademeden öğrenciler, veliler ve öğretmenlerle ayrı ayrı bir araya gelerek bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

“Sarıköy’den ODTÜ’ye Nasıl Gidilir?”

           İlk etkinlik Çekerek’in Sarıköy’de gerçekleştirildi. Hasan Çakan İlkokulu / Ortaokulu’nda öğrenci öğretmen ve halkla buluşan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, okumaya yeni başlamış birinci sınıf öğrencileriyle tek tek şakalaşarak ilgilendi. Onları tahtaya kaldırarak yazma ve matematik işlemlerinden örnek etkinlikler yaparak, öğrencileri alkışlattı. Kendi çocukluk yıllarından da bahseden Prof. Dr. Mustafa Böyükata, geleceğin temellerinin bu yaşlarda atıldığını ifade etti. Semineri bir müddet devam ettirdikten sonra ilkokul öğrencilerini dışarı alarak, orta okul öğrencilerine hitaben onların mesleğe yönelik hedeflerini sordu, üniversiteye başarılı birer öğrenci olarak gitmenin önemini ve bunun nasıl sağlanabileceğini örneklerle açıklamaya çalıştı. Öğrencilerin meraklı sorularına cevaplar verdi ve tavsiyelerde bulundu. Daha sonra bu öğrencileri de salondan dışarı alarak, veliler ile ve köy halkına hitap etti.

           Sohbet havasında geçen söyleşide, Sarıköylü olup, Adana’da 2016 yılında vefat eden Savcı İsmail Kaya hakkında da Prof. Dr. Mustafa Böyükata kısa bir konuşma yaptı. İsmail Kaya’nın arkadaşları tarafından sevilen birisi olduğunu belitti. İş hayatında da hep başarılarını devam ettiren, dengeli, adil ve hakkaniyetli birisi olduğunu ifade etti. İsmail Kaya’nın Sarıköy’deki çocuklar için bir örnek kişilik olduğunu da belirterek, ilkokuldan liseye ve Pazarören’den Ankara’ya üniversiteye gidiş yıllarını andı.

           Eğitimin sadece okulda öğretmenlerle yürüyen bir iş olmadığına atıfta bulunularak; veliler, halk ve sivil toplum kuruluşlarının köylerindeki eğitim ve öğretim faaliyetlerine katkı vermelerinin gerektiği vurgulandı. Öğretmenler hitaben Prof. Dr. Böyükata, “Köy Koleji” vurgusunda bulunarak, köy okullarının “butik kolej” niteliğinde düşünülerek içerisinin doldurulmasını önerdi. Bu noktada öğretmenlerin çabasının çok yerinde olacağını söyleyen Prof. Dr. Böyükata, “Bu tip okullarda, her öğretmen her öğrenciyle, her gün muhatap olabilir. Birebir ilgilenebilir. Böyle bir imkan büyük şehirlerde yoktur. Öğrencilerin yetenek ve yatkınlıklarına uygun ilgi ve çalışmalar yapmak gerekir” dedi.

           Okul Aile Birliği Başkanı İlyas Çakan’ın öncülük ettiği ve köy halkının yöresel ikramlarda bulunduğu küçük sohbetler de gerçekleştirildi. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Pazarören Mezunları’ndan bir grup gönüllünün katkılarıyla öğrenciler için alınan kitapları da okula teslim edildi.

          Köye ilk kez bir profesörün geldiği belirtilen buluşmada, duygusal anlar da yaşandı. Etkinlik sonun da Çekerek Sarıköy Hasan Çakan İlkokulu / Ortaokulu Müdürü Aytekin Kılıç teşekkür ederek, Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya plaket takdim etti.

 “Çekerek’ten ODTÜ’ye Nasıl Gidilir?”

           İkinci etkinlik Çekerek Cumhuriyet İlkokulu / Ortaokulu’nda gerçekleştirildi. Öğrenci ve veliler ile bir araya gelen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, öğrencilere onların anlayacağı tatlılıkta bilgiler aktardı. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, tarih içerisinde çok insan kaybettiğimize değinerek, Çanakkale’den örnek verdi ve o zaman kaybettiğimiz nitelikli ve eğitimli insan açığını halen kapatabilmiş değiliz dedi. O bakımdan iyi eğitim almalarını önemli olduğunu hatırlattı.

           Prof. Dr. Mustafa Böyükata, öğrencilerin hayal ettikleri üniversitelere giderek eğitim almalarının artık çok daha kolay olduğunu ancak bunun içinde öğrencilik görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeleri gerektiği belirtildi. Bu bağlamda örnekler ve öneriler paylaşıldı.

           Karşılıklı-soru cevap şeklinde devam eden buluşmada, öğrencilerden sonra velilerle de detaylı fikir alışverişinde bulunuldu. Büyüklerin kendi yanlışlarını çocuklara aktarmamaları için daha özenli davranmaları gerektiğine değinildi. Prof. Dr. Böyükata, velilerin davranışlarında tutarlı olmaları gerektiğini ve okul ile işbirliği içerisinde eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi gerektiğini söyledi.

           Okul öğretmenleri, bu toplantıya ilişkin olarak, öğrencilerin hedeflerini daha belirgin hale getirmelerine katkı veren bir seminer olduğunu belirttiler.

           Buluşmanın bitiminde Çekerek Cumhuriyet İlkokulu / Ortaokulu Müdürü Halil Yılmaz, davetlerini geri çevirmeyerek, gelip genç beyinlere dokunduğunu ve hedeflerinde farkındalık oluşturduğunu, velileri bilgilendirerek önemli katkılar sunduğunu belirterek Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya teşekkür plaketi takdim etti.

Çekerek’te liseli gençlerle de bir araya gelindi.

           Üçüncü etkinlik Çekerek Şehit Özgür Ocak Çok Programlı Anadolu Lisesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Kalabalık bir katılımcı kitlesiyle bir araya gelindi. İlçedeki 7 okuldan 12’inci sınıfta öğrenim gören ve üniversiteye giriş sınavlarına da hazırlanan 320 civarında öğrenciye hitap edildi. “Çekerek’ten              ODTÜ’ye Nasıl Gidilir?” başlığı altında verdiği konferansta Prof. Dr. Mustafa Böyükata, temel bilimlerin öneminden, bilim ve teknolojinin geldiği günümüz dünyasından söz ederek, gençler için üniversiteyi bitirmenin yeterli olmayacağını daha ötelere dair hedefleri olması gerektiğini ifade etti.

           Prof. Dr. Mustafa Böyükata, ülke olarak Rusya’dan satın almakta olduğumuz ve Akkuyu’da inşatı devam eden Nükleer Santralin maliyetinin bazı ülkelerin bütçesine ulaşmakta olduğunu hatırlattı. Bu teknolojiyi satabilen ülkelerin yüz yıldan fazla emek vererek; binlerce belki milyonlarca kişinin çalışmaları sonucunda bu imkânı elde edebildiği belirtildi.

            Gençlerin üniversiteyi bitirdiklerinde, akademik çalışmaları da düşünmelerini öneren Prof. Dr. Mustafa Böyükata, buna ülkenin ve insanlığın çok ihtiyacı olduğunu söyledi. Sözlerini örnekler vererek açıklayan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, gençlerden gelen sorulara da cevap verdi. Kendi eğitim hayatından, yurt içi ve yurt dışı çalışmalarından aktarımlarda da bulundu.

            Konferans sonunda, gün boyu bütün etkinliklerde Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya eşlik eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Zeki Akkan, verdiği değerli bilgilerden dolayı kendisine teşekkür ederek, Çekerek Hatırası metal plaka takdim etti.

 “Proje Döngüsü Yönetimi ve Proje Danışmanlığı” semineri

            Dördüncü etkinlik ise Çekerek Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi. Burada düzenlenen Eğitim Semineri’ne ilçeye yeni atanan aday öğretmenler ile proje faaliyetlerine ilgi duyan öğretmenlerden 35 kişi iştirak etti.

            Toplantıda Prof. Dr. Mustafa Böyükata, bilgi, bilim, bilim insanı, bilimsel bilgi, araştırma, proje konularında bilgiler verdi. Proje ile ilgili olarak, özgün değer, yöntem, yaygın etki, yapılabilirlik, proje yönetimi, hipotez, başarı ölçütü ve literatür taraması kavramları irdelendi. Bu faaliyetlerde, stratejik plan, SWOT analizi, proaktif düşünce, veri madenciliği gibi hususların bilinmesi gerektiği ifade edilerek, bunların ne demek olduğu açıklandı. ORAN Kalkınma Ajansı, Ulusal Ajans, Erasmus+ ve TÜBİTAK destek programları hakkında farkındalık oluştuurlmaya çalışılarak buralara başvuruda bulunlması yönünde katılımcılar teşvik edildi. Ayrı, öğrenci projesi, proje danışmanlığı ile ilgili bilgiler verielrek; sinerji ve ambians kavramları ele alındı, STEM, mizaç, karakter, kişilik ilişkilerine değinildi. Girişimcilik, akademik girişimcilik, tekno-girişimcilik, inovasyon bağlamında bilinmesi gerekenler izah edilerek; günümüz toplumunda öğrencilerin bu yönlerinin iyi gözlenmesi ve desteklenmesi gerektiği vurgulandı.

             Prof. Dr. Mustafa Böyükata, proje tabanlı çalışmaların önemine değinerek, “Yeni atanan genç öğretmenlerin sahip oldukları canlı ve taze fikirleri hayata geçirmeleri için çaba içerisinde olmaları gerekir. Bu fikirlerini, mutlaka projelendirmeliler. Öğrenci projelerinde danışmanlık rolünü, rehberlik görevini her öğretmen en iyi şekilde yapmalıdır. Bu tür çalışmalar mesleki tatmini de yükseltecektir” dedi.

            “Köy Koleji” vurgusunu burada da yapan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, öğrenci sayılarının az olduğu köy okullarının önemli fırsatlar taşıdığını hatırlattı. Öğretmenlerin çevreyi ve okulu çok dikkatli biçimde gözlemleyerek, görev yerlerinde kalkınmaya da katkı verebilmelerinin mümkün olduğunu söyledi. Öğretmenlerin sorularına da cevap verilen seminerin çok faydalı geçtiği gözlendi.

Süreklilik şart.

             Gün sonunda, etkinlik gerçekleştirilen okulların müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Zeki Akkan, Prof. Dr. Mustafa Böyükata ve Çekerek İlçe Belediye Başkanı Eyyüp Çakır ile ilçenin ileri gelenleri bir araya geldiler. Buluşmada ilçe de eğitim faaliyetleri yanı sıra yöre kalkınması için yürütülen çalışmalar hakkında da sohbet edildi. Fikir alış verişinde bulunuldu. Yoğun ve yorucu geçen günün sonunda, eğitime dönük yapılan etkinliklerin ve diğer toplumsal hizmetler yönündeki benzer çalışmaların önemine değinildi ve sürekliliğine vurgu yapıldı. Bu açıdan üniversitenin vereceği akademik katkının önemi hatırlatıldı. Değerli katkılarından dolayı Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya teşekkür edildi.

Kaynak: Editör: İbrahim
 
Etiketler: ÇEKEREK'TEN, ODTÜ'YE, NASIL, GİDİLİR?,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Yozgat
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 31.05.2020
Bugün
- 18°
Pazartesi
- 22°
Salı
10° - 22°
Yozgat

Güncelleme: 30.05.2020
İmsak
03:18
Sabah
05:08
Öğle
12:43
İkindi
16:39
Akşam
20:08
Yatsı
21:51
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı